Jump to content
Fevaid

Tüm aktiviteler

This stream auto-updates     

 1. Earlier
 2. Fenerbahçe Spor Kulübü Sosyal Sorumluluk Projeleri Geliştirme Komitesi, Afrin Harekâtı olmak üzere bugüne kadar şehit düşen askerlerimiz için Fenerbahçe Camii’nde ikindi namazına müteakip mevlid okutup ikramda bulundu.
 3. Cuma ve ögle namazı kaç rekat ve nasıl kılınır?

  Dört Rekat Zuhri ahir (Son öğle) Namazı 1. Rekat "Niyet ettim Allah rızası için vaktine yetişip henüz kılamadığım zuhri ahir (son öğle) namazını kılmaya" diye niyet ederiz "Allahu Ekber" diyerek İftitah Tekbiri alır ve namaza başlarız Sübhaneke'yi okuruz Euzü-besmele çekeriz Fatiha Sûresini okuruz Kur'an'dan bir sure okuruz Rüku'ya gideriz Secde'ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde'ye gideriz 2. Rekat Ayağa kalkarak Kıyama dururuz Besmele çekeriz Fatiha Sûresini okuruz Kur'an'dan bir sure okuruz Rüku'ya gideriz Secde'ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde'ye gideriz Oturarak Ettahiyyatu okuruz 3. Rekat Ayağa kalkarak Kıyama dururuz Besmele çekeriz Fatiha Sûresini okuruz Rüku'ya gideriz Secde'ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde'ye gideriz 4. Rekat Ayağa kalkarak Kıyama dururuz Besmele çekeriz Fatiha Sûresini okuruz Rüku'ya gideriz Secde'ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde'ye gideriz Oturarak Ettahiyyatu ve Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ dualarını okuruz "Es selâmu aleyküm ve rahmet'ullah" diye sağa ve sola selam vererek namazı tamamlarız Cuma Namazının İki Rekat Sünneti (Vaktin Sünneti) 1. Rekat "Niyet ettim Allah rızası için iki rekat vaktin sünnetini kılmaya" diye niyet ederiz "Allahu Ekber" diyerek İftitah Tekbiri alır ve namaza başlarız Sübhaneke'yi okuruz Euzü-besmele çekeriz Fatiha Sûresini okuruz Kur'an'dan bir sure okuruz Rüku'ya gideriz Secde'ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde'ye gideriz 2. Rekat Ayağa kalkarak Kıyama dururuz Besmele çekeriz Fatiha Sûresini okuruz Kur'an'dan bir sure okuruz Rüku'ya gideriz Secde'ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde'ye gideriz Oturarak Ettahiyyatu ve Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ dualarını okuruz "Es selâmu aleyküm ve rahmet'ullah" diye sağa ve sola selam vererek namazı tamamlarız
 4. Cuma ve ögle namazı kaç rekat ve nasıl kılınır?

  Cuma Namazının İki Rekat Farzı 1. Rekat Müezzin Kamet yapar. "Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının iki rekat farzını kılmaya. Uydum imama" diye niyet ederiz "Allahu Ekber" diyerek İftitah Tekbiri alır ve namaza başlarız Sessizce Subhaneke'yi okuruz. Ayakta birşey okumadan imamı dinleriz. İmam Fatiha ve Kur'an'dan bir miktar ayet okur Rüku'ya gideriz Secde'ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde'ye gideriz 2. Rekat Ayağa kalkarak Kıyama dururuz. Hiç birşey okumadan imamın Fatiha ve Kuran'dan bir miktar okumasını dinleriz Rüku'ya gideriz Secde'ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde'ye gideriz Oturarak Ettahiyyatu ve Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ dualarını okuruz "Es selâmu aleyküm ve rahmet'ullah" diye selam vererek namazı tamamlarız Uyarı: Cuma Namazının farzı tek başına kılınamaz. Mutlaka İmama uymak ve İmamın arkasında cemaat olarak kılınmak zorundadır. Cuma Namazının Dört Rekat Son Sünneti 1. Rekat "Niyet ettim Allah rızası için Cuma Namazının dört rekat son sünnetini kılmaya" diye niyet ederiz "Allahu Ekber" diyerek İftitah Tekbiri alır ve namaza başlarız Sübhaneke'yi okuruz Euzü-besmele çekeriz Fatiha Sûresini okuruz Kur'an'dan bir sure okuruz Rüku'ya gideriz Secde'ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde'ye gideriz 2. Rekat Ayağa kalkarak Kıyama dururuz Besmele çekeriz Fatiha Sûresini okuruz Kur'an'dan bir sure okuruz Rüku'ya gideriz Secde'ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde'ye gideriz Oturarak Ettahiyyatu okuruz 3. Rekat Ayağa kalkarak Kıyama dururuz Besmele çekeriz Fatiha Sûresini okuruz Kur'an'dan bir sure okuruz Rüku'ya gideriz Secde'ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde'ye gideriz 4. Rekat Ayağa kalkarak Kıyama dururuz Besmele çekeriz Fatiha Sûresini okuruz Kur'an'dan bir sure okuruz'ya gideriz Secde'ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde'ye gideriz Oturarak Ettahiyyatu ve Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ dualarını okuruz "Es selâmu aleyküm ve rahmet'ullah" diye sağa ve sola selam vererek namazı tamamlarız
 5. Cuma namazı: 4 rekat ilk sünnet, 2 rekat farz, 4 rekat son sünnet, 4 rekat Zühri Ahir (Son öğle) ve 2 rekat vaktin son sünneti olmak üzere toplam 16 rekat namaz kılınır. Abdest alındıktan sonra cuma namazı kılmaya başlanır. Cuma Namazının Dört Rekat İlk Sünneti 1. Rekat "Niyet ettim Allah rızası için Cuma Namazının dört rekat ilk sünnetini kılmaya" diye niyet ederiz "Allahu Ekber" diyerek İftitah Tekbiri alır ve namaza başlarız Sübhaneke'yi okuruz Euzü-besmele çekeriz Fatiha Sûresini okuruz Kur'an'dan bir sure okuruz Rüku'ya gideriz Secde'ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde'ye gideriz 2. Rekat Ayağa kalkarak Kıyama dururuz Besmele çekeriz Fatiha Sûresini okuruz Kur'an'dan bir sure okuruz Rüku'ya gideriz Secde'ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde'ye gideriz Oturarak Ettahiyyatu okuruz 3. Rekat Ayağa kalkarak Kıyama dururuz Besmele çekeriz Fatiha Sûresini okuruz Kur'an'dan bir sure okuruz Rüku'ya gideriz Secde'ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde'ye gideriz 4. Rekat Ayağa kalkarak Kıyama dururuz Besmele çekeriz Fatiha Sûresini okuruz Kur'an'dan bir sure okuruz Rüku'ya gideriz Secde'ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde'ye gideriz Oturarak ve Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ dualarını okuruz "Es selâmu aleyküm ve rahmet'ullah" diye sağa ve sola selam vererek namazı tamamlarız
 6. Fenerbahçe ile Galatasaray 109 yıllık rekabette 387. kez birbirlerine rakip oldular. Fenerbahçe, geride kalan 386 maçta 146 galibiyet, 123 mağlubiyet, 118 beraberlik alırken; 532 gol atıp, 482 gol yedi. Ligde ise rakibine karşı 122 maçta Fenerbahçe 50 galibiyet, 33 mağlubiyet, 39 beraberlik aldı, rakip ağları 154 kez havalandırırken; kalesinde 116 gol gördü.Fenerbahçe'nin, Galatasaray'a karşı Kadıköy'deki büyük üstünlüğü de dikkat çekiyor. Profesyonel Futbol Takımı, 20 yıla yakın süredir, rakibiyle taraftarlarının önünde oynadığı resmi maçlarda mağlubiyet yaşamıyor. En son 22 Aralık 1999 tarihinde evinde Galatasaray mağlubiyeti gören Fenerbahçemiz, bu karşılaşmadan sonra Kadıköy'deki 21 Galatasaray derbisinin 15'ini kazanıp, 7'snden beraberlikle ayrıldı.Fenerbahçe, 19'u Lig, 3'ü Türkiye Kupası olmak üzere bu 22 mücadelede rakip ağları 43 kez havalandırırken; kalesinde 14 gol gördü.Fenerbahçe ile Galatasaray ligde ise Kadıköy'de 56. kez karşı karşıya geldi. Fener, geride kalan 54 maçta 29 galibiyet, 9 mağlubiyet, 17 beraberlik alırken; 109 gol atıp, 64 gol yedi.
 7. Şeker ve ürünleri: Nörolojik problemlere sebep olur. Hafızayı ve öğrenme kabiliyetini zayıflatır.Alkol: Karaciğeri iflas ettirir. Beyni bitirip tüketir. Düşünme yeteneğini ve hafızayı zayıflatır.Fast Food: Beynin kimyasını değiştirir. Bu da depresyon ve anksiyete problemlerine yol açar. Öğrenme bozukluğu, motivas-yon eksikliği ve hafıza zayıflığına yol açar.Kızarmış yiyecekler: İşlenmiş yiyecekler, kimyasallar, katkı maddeleri, yapay tatlandırıcılar ve koruyucular bulunur. Bunlar ciddi beyin hasarlarına yol açar, beyin sinirlerini zedeler.İşlenmiş veya pişirilmiş gıdalar: Bunlar da merkezi sinir sistemine zarar verir ve beyin bozukluğuna yol açar. Yaşlılarda alzheimera sebep olabilir.Çok tuzlu gıdalar: Kalbe, beyne zarar verir, zekâyı geriletir.Tahıllar: Çoğu beyin fonksi-yonlarına zarar verir. Faydalı olanları tam kepekli olanlardır.İşlenmiş proteinler: Bunlar kas yapıcıdır. Et en zengin protein kaynağıdır. Ancak sosis, salam, sucuk ve benzerleri zararlıdır. Sinir sistemini tahrip eder.Yapay tatlandırıcılar: Şeker yerine yapay tatlandırıcılar çok zararlıdır. Beyin hasarına ve zihinsel bozukluklara yol açar.Nikotin: Nikotinin zararları saymakla bitmez. Başta beyne kan gitmesini engeller. Bu da beyinin yavaş yavaş ölmesine yol açar.
 8. Twitter'a sonunda 'Yer imleri' veya başka bir deyişle 'Favoriler' özelliği sonunda geldi. Yukarıdaki resmi açıklama tvitinde de gorebileceğiniz gibi "Paylaş" ikonuna tıkladığınızda karşınıza 3 seçenek çıkıyor artık; "DM olarak gönder", "Yer imlerine ekle" ve "Paylaş". Yer imlerine eklediğimiz bu tvitleri ise menüdeki "Bookmarks" yani "Yer imleri" sekmesinden görüntüleyebiliyoruz.
 9. Xperia Xz2 ve Compact modelleri fotoğraftaki gibi, önceki modellere göre farklı bir dizaynda geliyor ve Pazartesi günü MWC fuarında tanıtılacak olup özelliklerinden bazıları şunlar: Snapdragon 845 chipsetli, 18:9 ekranlı ilk akıllı telefon olacaklar Xz2'nin ekranı 5,7" olacakken Compact modeli 5" olarak öngörülüyor 960fps'de slow motion video kaydetme özellikli kamera 3,5mm audio jack yok Batarya hacimleri artırıldı: Xz2'nin bataryası 3180mAh'ye, Xz2 Compact'in bataryası ise 2870 olacak (şimdiye kadar 2700 idi)
 10. Yozgat'ın Yerköy ilçesinde Afrin şehidi Piyade Astsubay Üstçavuş Musa Özalkan'a şehadet olmasının hemen ardından icra yenilemesi yapan avukat Emine Gün'ün bürosunun camları kırıldı. Piyade Astsubay Üstçavuş Musa Özalkan'ın şehadet haberinin ardından alacaklarının tahsisi için icra yenilemesi yapan Avukat Emine Gün'ün avukatlık bürosunun camları yoldan geçen engelli olduğu öne sürülen H.A.S tarafından kırıldı. Olay sonrası olası bir taşkınlığın önüne geçmek için avukatın bürosunun önünde geniş güvenlik önlemi alındı.
 11. Libya'ya NATO müdahalesinin aktörlerinden Mossad ajanı Bernard Levy Henry, ABD gazetesine yazdığı makalede Afrin harekatının durdurulması için Türkiye'ye müdahale çağrısında bulundu. Amerikan Wall Street’a makale yazan Levy, NATO’ya seslendi, “Türkiye’ye müdahale edin” çağrısı yaptı. FİLOZOF DEĞİL AJAN-PROVOKATÖR Yahudi asıllı Fransız Bernard Henri Levy kendisini filozof olarak tanımlıyor. Ancak kendisi Mossad’a çok yakın bir isim. Ortadoğu’da ajan-provokatör olarak biliniyor. KORSAN REFERANDUMDA İSRAİL İÇİN ÇALIŞMIŞTI 25 Eylül 2017’de Barzani’nin skandal referandumunda başroldeydi. İsrail’in en büyük hedefi olan referandumun gerçekleştirilmesi için canla başla çalıştı. Hatta korsan referandumda oy bile kullanırken görüntülendi. NEREDE TÜRKİYE DÜŞMANLIĞI VAR ORADA LEVY Bernard Henri Levy, bugüne kadar Ortadoğu’da Türkiye’yi hedef alan tüm saldırıların içerisinde görülen bir isim. 2011'de Libya’ya yönelik NATO müdahalesinde Henri Levi ön plandaydı. LİBYA’DAKİ NATO MÜDAHALESİNDE İŞBAŞINDAYDI Tarih: 16 Eylül 2011. O dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kaddafi sonrası Libya'ya ziyareti vardı. O gün Erdoğan'dan saatler önce dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'yi Trablus'a götüren isim Levy olmuştu. GEZİ OLAYLARINDA CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’I HEDEF ALDI Tarih: Haziran 2013 Henri Levy’i bu kez İstanbul’da gezi kalkışmasında gördük. Türkiye'yi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan açıklamalar yaptı. KOBANİ OLAYLARINI TÜRKİYE’YE TAŞIMAYA ÇALIŞTI Tarih: Ekim 2014. Levy bu kez Suriye'de Ayn el Arab ya da PKK terör örgütünün deyimiyle Kobani'deydi. 10 gün kadar Kobani'de kaldı. "Kürdistan 2 yıla kadar kurulacak" diye açıklama yaptı. Kobani’de sözde PKK-DEAŞ çatışması vardı. Ancak asıl amaç provokasyonla Türkiye’yi kaosa sürüklemekti. Levy bunun için mücadele etti, Türkiye ise yaptığı başarılı diplomatik hamlelerle o tezgahı bozdu. ŞİMDİ DE AFRİN’DE PKK’NIN YANINDA Ve bugün. Türkiye Afrin’de PKK terör örgütüyle mücadele ediyor. Bernard Henri Levy yine sahnede. ABD GAZETESİNDE NATO’DAN TÜRKİYE’YE MÜDAHALE İSTEDİ Levy bu kez Amerikan Wall Street Journal Gazetesine makale yazdı. Afrin operasyonunun bir an önce durdurulması için Batı’ya seslendi, “Türkiye’ye müdahale edin” dedi. NATO İLE BİRLİKTE AB’YE DE SESLENDİ, “İLİŞKİYİ TAMAMEN KESİN” Levy, NATO’ya çağrı yaptı, “Türkiye durdurulmalı” ifadesini kullandı. Levy’nin NATO’dan Türkiye’ye müdahale istemesi, akıllara 2011’deki Libya’ya yönelik NATO harekatını getirdi. Fransız ajan o dönemde Libya konusunda aktif provokatörlük yapıyordu. Levy yazısında AB’ye “aklınıza başınıza alın” diye seslendi, “Türkiye ile müzakereleri durdurmak yetmez, tamamen ilişkiyi kesin” dedi. Mossad’a çalışan provokatör, Türkiye’nin PKK ile mücadelesinden duyduğu rahatsızlığı “bu üzücü oyun artık çok uzun sürdü” diye tarif etti. Batı müdahalesi için “Türkiye bize başka seçenek bırakmıyor” ifadesini kullandı. Kaynak: Haber7
 12. Bu konu çok derin bir mevzu. Öncelikle belirtmekte fayda var ki Ülker yahudi firmasıdır diye tek cümleyle açıklayanlar bilmeden konuşanlardır. Yapı itibariyle çok ortaklı bir firma olan Ülker, %44 (2012 verileri) oranında Yıldız Holding’e aittir. Günümüz dünyasında büyüyen firmalar çok ortaklı olabilir. Bir kısım hisseleri satılarak yeni kaynaklar oluşturulur ve yeni şirketler satın alınır, yeni yatırımlar yapılır. Ülker’in ortaklık yapısında bulunan Dynamic Growth Fund bir amerikan firması. Ancak 2013 yılında Yıldız Holding bu firmadaki Ülker hisselerini geri aldı. Şu anda Yıldız Holding’in Ülker’deki hissesi %48, Ailenin diğer üyeleri %8 ve kalanı da halka açıktır. Ülker için yahudi firması diyenlar bunu bildiklerinden değil bazı gözlemlere dayanarak bu iddialarda bulunuyorlar. Bunlardan biri çalışma prensiplerinin benzerliği nedeniyle söyleniyor. Diğer dayanak ta bazı yönetici kadrolarında yahudilerin oldugu söylentisi. Birinciye açıklık getirmek gerekirse benzerlik olması normal. Piyasadaki ürünlere baktığımızda en iyi en kaliteli ürünler hep yahudi markalardan oluşuyor. Dolayısıyla ortaya kaliteli, iyi reklam yapan bir firma çıktığında yahudi olduğu şüphesi güçlenmiş oluyor. İkinci konu da yine bu şekilde bir benzerlikle alakalı. Siz büyük bir şirket olduğunuzda yönetici kadrolarınızda işleri yürütecek piyasaya hakim insanlar gereklidir. İsteseniz de istemeseniz de piyasa şartları ve rekabet gücü için yetişmiş nitelikli insanlara ihtiyacını olur. Piyasadaki büyük şirketlerin çoğunlukla yahudi kökenli olması yetişen yöneticilerin de bu yönde artmasına neden oluyor. Dolayısıyla büyüyen şirketlerde yöneticilerin yabancı olması mecburen olağan olmaya başladı. Ortada bu kadar karmaşık bir yapı varken Ülker yahudi markasıdır veya değildir diye yorum yapmak haksızlık olur. Burada kimseyi yönlendirmeden bireysel bir çıkarım sunmak istiyorum. Yıldız Holding’in, Ülker yada diğer başka firmalar üzerinden küçük büyük hisseli yahudi kökenli ortaklar aldığı gözlenebilir. Benim gözlemlediğim; bu hisseleri satarak elde edilen kaynaklarla, Godiva, United Biscuits gibi uluslararası firmaları satın almaktadır. Yani bir Ülker çikolata aldığınızda %5’i yahudi bir ortağa gidiyorsa buna karşılık Yıldız Holding’in aldığı yabancı şirkelerden de ülkemize kazançlar dönmektedir. Ülker grubu adı altında yan şirket hissedarları arasında %5’in üzerinde pay sahibi tüzel kişi bulunmamakla birlikte, şirketin 30 Eylül 2012 tarihli pay dağılımı şöyledir: Şirket Pay tutarı Pay oranı % Yıldız Holding 151.778.531 44,38 Dynamic Growth Fund 73.308.031 21,44 Diğer şirketler 116.913.438 34,18 Toplam 342.000.000 100,00
 13. Ben çalışma hayatımda şöyle bir saydım 6 yerden atılmışım, hep kariyerim boyunca risk aldım. Beni tehdit ettiler, vurmaya dövmeye geldiler, inandığımı söyledim hep sivriydim ve hayatım boyuncu hiç eşşeğin kuyruğu gibi davranmadım.Ben burada yorum yapıyorum, beni izleyenlerin %35'i ne diyeceğimi merak ettikleri için seyrediyor, %35'i ise takdir ediyor geri kalan ise küfür etmek için seyrediyor.Bu maça bakıyorum, korkak 2 hoca ve korkak 1 hakem var.Geçmişte bir Trabzonspor - Beşiktaş maçı yönettim bir düdük çaldım maç yarım kaldı çıktım gittim ben doğruyu yaptım ve Beşiktaş şampiyon oldu. O maçta da Galatasaray, Trabzonspor'a teşvik primi yollamıştı. Yani hep risk aldım ben, ama bu hocalar korkuyorl Kaynak:aspor
 14. Ben çalışma hayatımda şöyle bir saydım 6 yerden atılmışım, hep kariyerim boyunca risk aldım. Beni tehdit ettiler, vurmaya dövmeye geldiler, inandığımı söyledim hep sivriydim ve hayatım boyuncu hiç eşşeğin kuyruğu gibi davranmadım.Ben burada yorum yapıyorum, beni izleyenlerin %35'i ne diyeceğimi merak ettikleri için seyrediyor, %35'i ise takdir ediyor geri kalan ise küfür etmek için seyrediyor.Bu maça bakıyorum, korkak 2 hoca ve korkak 1 hakem var.Geçmişte bir Trabzonspor - Beşiktaş maçı yönettim bir düdük çaldım maç yarım kaldı çıktım gittim ben doğruyu yaptım ve Beşiktaş şampiyon oldu. O maçta da Galatasaray, Trabzonspor'a teşvik primi yollamıştı. Yani hep risk aldım ben, ama bu hocalar korkuyorl Kaynak:aspor
 15. PKK/PYD terör örgütlerine karşı başlatılan Afrin Zeytin Dalı Operasyonu sırasında A Haber muhabirinin istikamet neresi?, sorusuna "Kızıl Elma" yanıtını veren mehmetçik, yediden yetmişe herkesi duygulandırdı. PKK/PYD terör örgütlerine karşı başlatılan Afrin Zeytin Dalı Operasyonu sırasında A Haber muhabirinin istikamet neresi?, sorusuna "Kızıl Elma" yanıtını veren mehmetçik, yediden yetmişe herkesi duygulandırdı. Bu diyalog sonrasında vatandaşlar Kızıl Elma nedir? sorusunun cevabını aramaya başladı. KIZIL ELMA NEDİR? Kızıl Elma, Türk milliyetçiliğinin önemli bir sembolü olarak kabul edilmektedir. Türk devletleri nezdinde bir hedefi ve amacı ifade eden Kızıl Elma; ulaşılması gereken bir yeri, fethedilmesi gereken bir beldeyi belirtir. Kimi zaman ise cihan hakimiyeti idealini, kimi zaman da Türk birliği idealinin göstergesidir. Kızıl Elma Ülküsü, yeniçeriler arasında yaygınlık kazandırılmış ve onların savaşma azmini yüksek tutmak için kullanılmış bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Öte yandan Türk edebiyatının önemli isimlerinden Ziya Gökalp, bu simgeyi Turan Ülküsü ile birleştirerek ona yeni bir anlam kazandırmıştır. Kızıl Elma imgesinin ne zaman, nasıl ve nerede ortaya çıktığı kesin olarak bilinmemekle birlikte bu konuyla ilgili yaygın bir anlayış, Osmanlı ile birlikte tarihe ve edebiyata mal olduğu yönündedir. Osmanlılar döneminde özellikle Batı memleketlerine doğru yürütülen bir cihadın sembolü olduğu anlayışı hakimdir. KIZIL ELMA ÜLKÜSÜ NEDİR? "Kızıl", Türk kültüründe genellikle kıymetli sayılan bir renk; "elma" ise mistik bir yanı bulunan; bolluk, bereket, şifa kaynağı olarak görülen bir meyvedir. Ancak Kızıl Elma sembolleştirilmesinin elmaya değil, Eski Türklerde Güneş ve Ay’ı anlatan kızıl topa dayandığı düşünülür. Bu top, ‘muncuk’ adıyla bayrak ve tuğların tepesini süslemiş ve bazen zaferin işareti, bazen hakimiyetin sembolü, bazen de fethedilmek üzere hedef seçilen yeri ifade etmiştir. Kızıl Elma imgesinin ilk kez Orta Asya Türkleri arasında doğduğu; Ergenekon Destanı'nda Ergenekon’dan dışarıya çıkma ve kaybedilmiş eski yurdu geri alma idealini simgelediği kabul edilir. Türkistan'dan Hazar Denizi'nin doğusuna gelen Oğuzların ise Hazar kağanının ipek çadırının üzerinde hakimiyetinin ifadesi olarak bulunan altın topu yani Kızıl Elma'yı ele geçirmeyi ülkü edindikleri düşünülür. Osmanlı’nın Avrupa‟da fethetmeyi istediği önemli şehirler, “Kızıl elma” olarak anılmıştır. Çeşitli kaynaklarda, Fatih Sultan Mehmet devrinden başlayarak III. Selim dönemine kadar Türk askerlerinin “Padişahım, biz senin uğrunda ta Kafdağı’nın ötesine, Kızılelma'ya dek varırız” sözlerini dillerinden düşürmediği ifade edilir. 1521'de Belgrad'ın alınması, 1526 yılındaki Mohaç Savaşı ve 1529'daki I. Viyana Kuşatması'na dair Osmanlı eserlerinde hep Kanuni Sultan Süleyman'ın ‘Kızıl Elma'yı eline aldığından' bahsedilmiştir. Gelibolulu Mustafa Âlî'nin Kühnü'l-Ahbar adlı eserinin bir yerinde Kızıl Elma Portekiz ile ilişkilendirilmiş; bir başka yerinde ise “Frenklerin ülkesinin en ücra köşesinde büyük bir kilise” ile ilişkilendirilmiştir. Edebiyat tarihçisi Orhan Şaik Gökyay, söz konusu kilisenin bazılarına göre Roma'daki Saint Pierre Kilisesi olduğunu ifade etmiştir.
 16. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen muhtarlar toplantısında gündemi değerlendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeminde TSK'nın Afrin'de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı vardı.Harekatın başarı ile devam ettiğine dikkat çeken Erdoğan Operasyon'un adının neden 'Zeytin Dalı' olduğunu da açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu; "Zeytin Dalı operasyonu. Zeytin bizim inancımızda çok kutludur. Bu aynı zamanda özgürlüklerin müjdecisidir. Biz de bu zeytin dalı olarak bunu kullanırken dedik ki, toparlayalım, kucaklayalım ve böyle bir özgürlük adımını attık. Biz Zeytin Dalı operasyonu ile bölgemiz üzerinde farklı emelleri olan güçlerin derenin taşı ile kuşunu vurma oyununu bir kez daha bozmuş olduk. Münbiç'ten başlayarak sınırlarımız boyunca bu oyunu boza boza devam edecek, bölgemizi tamamen temizleyeceğiz. Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle; Bu ay sonu itibari ile muhtarımızla buluşmalarımızın 3. yılını dolduruyoruz. Bizlere kalbinizi açtığınız için teşekkür ediyorum.Bu buluşmaları inşallah sürdüreceğiz. SON TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLİNCEYE KADAR SÜRECEK Tarihi bir hadise yaşıyoruz. Afrin'i teröristlerden temizlemek için başlattığımız ve adını Zeytin Dalı koyduğumuz operasyon başarı ile sürüyor. TSK ile bölgenin aslı sahipleri olan Suriyeli kardeşlerimizden oluşan ÖSO adım adım Afrin'i kontrol altına alıyor.Son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar bu operasyon devam edecek. Sınır güvenliğimiz elbette önemlidir. Vatandaşlarımızıncan ve mal güvenliğine kasteden sınır ötesi tehditler elbette önemlidir. Biz Suriye'deki Arap, Kürt ve Türkmen kardeşlerimizin geleceğini en az kendimizinki kadar önemli görüyoruz. BİZİ İŞGALCİ GİBİ GÖSTERMEYE ÇALIŞIYORLAR Gözümüzün içine bakıla bakıla bize yalan söylenmesine tahammül etmek zorunda değiliz demiştik. Bizim sınır güvenliğimizi sağlama gayretimizi çarpıtmaya çalışanlar dört bir koldan saldırıyor. Afrin'i Kürt kardeşlerimize karşı gibi göstermeye, kimi bizi Suriye'yi işgalle suçlamaya çalışıyor. Şimdi altyapısı ile eğitimi ile ayağa kaldırdığımız Rai, Cerablus, El Bab arasındaki alana 100 bine yakın kardeşimiz geri dönüp normal hayatını sürdürmeye başladı. Afrin'de de aynı şey olacak. Önce teröristlerin kökünü kurutacağız, sonra da orayı yaşanabilir hale getireceğiz. Kimin için 3.5 milyon benim ülkemde yaşayan Suriyeli kardeşlerim için. DAEŞ'LE BİRLİKTE ÇALIŞIYORLAR, BUNLARIN BİRBİRİNDEN FARKI YOK Biz aslında kimin nerede durduğunu gayet iyi biliyoruz. DEAŞ bahanesi ile Afrin'i terör koridoruna teslim etmek isteyenler DEAŞ'la birlikte açık şekilde savaşıyorlar. Bunların birbirinden farkı yok. Al PYD'yi, YPG'yi vur DEAŞ'a. Hiç birbirinden farkı yok. O da terörist, o da terörist. Bir madalyonun iki yüzü gibi. Her iki örgütün de ipini elinde tutanlar işlerine geldiğinde birini, işlerine geldiğinde ötekini uzatıyor. ALMANYA'YA TEPKİ: BU NASIL HUKUK? Biz bu DEAŞ belasını öyle veya böyle kendimizden uzak tutarız ama aynı şeyi yıllardır bizim mücadelemizi engellemek için ellerinden gelen her şeyi yapan diğer ülkeler yapabilir mi? Bizim kimlik bilgilerini verdiğimiz teröristleri bile kontrol altında tutmayı beceremeyip kanlı eylemlerle maruz kalmışlardır. Çok daha kanlı teröristlerle muhatap olduklarında neler yapabileceğini göreceğiz. Yolcularımız Almanya'dan Türkiye'ye dönüş yapıyorlar, PKK terör örgütü havalimanında tekme tokat, ellerindeki sopalarla dövmeye yöneliyorlar ve Alman polisi izliyor. Böyle güvenlik olabilir mi? Senin en güvenliği olduğun yer havalimanı. Nereye kadar? Nasıl olacak bu? Söylediğimiz zaman da, "olmuyor ha, doğru değil ha" Biz bu gördüklerimize sessiz mi kalalım? Bu nasıl hukuk? Yol güvenliği yoksa sen nasıl devletsin, sormazlar mı? Kusura bakmayın, biz bu gerçekleri de söyleyeceğiz. BUNLAR BARBAR, HIRSIZ, IRZ DÜŞMANI Kobani'de Ayn el Arab'da, hükümetimize sığınan yüz binlerce kardeşimiz bölge DEAŞ'tan temizlenmesine rağmen evlerine geri dönmüyor. Çünkü, belki görünüşte DEAŞ gitti ama oraya bir başka terör örgütü çöreklendi. Bunlar barbar, katil, hırsız, ırz düşmanı. Bunlar postmodern haçlı seferinin yeni işbirlikçileri. Biz Afrin'de aslında tüm insanlığın düşmanı bir zihniyetle de mücadele ediyoruz. Ateş altındaki sivillerin tahliyesini engelleyen, canlı kalkan olarak kullanan bu zihniyet, çukur eylemlerinde de karşımıza çıkmıştı. Biz 13-15 yaşındaki çocukları, yaşlı kadınları ellerine silah tutuşturarak fotoğraflar yayınlayan bir örgütü tepelemeye çalışıyoruz. OBAMA BİZİ ALDATTI Obama döneminde bizim bir de zeytinlik harekatı var. Obama orada bizi aldattı. O harekat Münbiç'i teröristlerden temizleme harekatıydı. Sözünde durmadı. Biz üzerimize düşeni yaptık ama onlar yapmadılar. Biz buradaki teröristleri Fırat'ın doğusuna süreceğiz dediler. Münbiç yüzde 95 ile Araplarındır. Orada Kürt yoktur. Sözlerinde durmadılar, hesap başkaydı. Orada yeniden bir terör devleti oluşturmanın hesabıydı. Adını Kürt Devlet koyuyorlardı. Burada Kürt yok ki. Yüzde 95 Arap var. Oraya terör örgütünün mensuplarını yığıyorsun. Aynısını Kobani'de yaptılar, orada Ayn el Arap'dı. Aynı şekilde teröristleri yığdınız. 268 TERÖRİSTİ ETKİSİZ HALE GETİRDİK Bunları söyleyince rahatsız oluyor beyler. Biz doğruyu her yerde söyleyeceğiz. Biz, bu adımları atarken kararlılıkla bu yolda yürümeye devam ederken her mücadelede de biliyoruz ki, bir bedeli vardır. Bunu göreceğiz. 2015 yılı temmuz ayından beri terörle mücadelede sınırlarımız içinde 1000'in üzerinde şehit verdik. Zeytin Dalı operasyonunda şehitlerimiz, gazilerimiz var ama özellikle ÖSO ve bizim şehitlerimizle beraber 7-8 şehidmiz varsa karşı taraftan da 268 kişi etkisiz hale getirildi. BENİM ASKERİM 'AFRİN'E DÜĞÜNE GİDİYORUZ' DİYOR Bizim askerimiz, polisimiz, korucularımız, ÖSO'daki kardeşlerimiz şehadeti şereflerin en büyüğü olarak gördükleri için adeta ölümün üzerine üzerine gidiyorlar. Bu sabah askerlerimizle yapılan röportajlara baktığımızda 'biz Afrin'e düğüne gidiyoruz' diyorlar. Buna inanmak sıradan, herkesin karı değil. Bizim Mehmetimizin yetişmeri böyle. Buradan Zeytin Dalı operasyonunda, daha önceki operasyonlarımızda, terörle mücadelede, 15 Temmuz'da verdiğimiz tüm şehitlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum. Tüm güvenlik güçlerimizi Rabbim korusun diyorum.
 17. Kekik sadece aroma ve lezzet katan bir baharat değil. Bu özelliğinin yanı sıra kanser hücrelerini intihara sürüklüyor, mikroplar ve hücre yaşlanmasına karşı da vücudu koruyor… Bebeklerin karnı ağrıdığında da kaynatılıp içirilir, ağrıyan yere yağı sürülürdü. Öksürük başladığında da hemen çayı yapılırdı. Tazesi çıkmaya başladığında da hemen alınır ve kurutulurdu. İçerdiği uçucu yağlar ve ‘timol’, ‘rosmarinik asit', ‘karvakrol’, ‘ursalik asit’ gibi maddeler sayesinde kuvvetli mikrop öldürücü ve antioksidan etki yapıyor. Serbest oksijen radikallerinin sebep olduğu zararları engelliyor, hastalıklara karşı direnci arttırıyor. Ve yaşlanmayı geciktiriyor. Yine 10 yıl kadar önce yapılan bilimsel araştırmaların sonuçlarına göre kekiğin içerdiği maddelerden Karvakrol, tümörlerin gelişimini yavaşlatıyor. Kanser hücrelerini intihara sürüklüyor ve kanserin gelişimini durduruyor. Kekiğin farklı bölgelerde iklim kuşaklarında yetişen 300’den fazla türü olduğu tahmin ediliyor. Doktor Ümit Aktaş ‘İlaçsız Yaşam’ adlı kitabında Türkiye’de yetişen kekik türlerinde (Thymus vulgaris) ağırlıklı olarak ‘karvakrol’ maddesi bulunduğunu söylüyor. Kekiğin faydalarını özetleyecek olursak: • Kansere karşı savaşır. • Mikrop öldürücüdür, üst solunum enfeksiyonlarında rahatlatıcıdır. • Antioksidandır hücre hasarının önüne geçer.
 18. Halen indiremediysen IPS sitesinde yayinlanmamis en guncel dosyayi yukleyebilirim hemen?
 19. yalnız indiremiyorum yardımcı olurmusun
 20. Namazda en çok yapılan yanlışlar

  23. Namazda Safları Düzgün Tutmamak Nu’man b. Beşîr (R.A.)’den yapılan rivayette, Resûlüllah (A.S.) Efendimizin şöyle buyurduğunu haber vermiştir-. «Ya saflarınızı iyi­ce düzeltirsiniz, yoksa yüzleriniz arasında Allah’a muhalefet eder­siniz!. | Buharı/ezan: 71. Müslim/salak 127, 128. Ebû Davud/salat 93. Tirraizı/me-vakiyt: 53. İbn Mâce/ikameti 50. Ahmed; 4/271, 272, 277 24. İki Ayağı Yayarak Oturmak “..Resûlüllah (s.a.s) Efendimiz iki secdeden sonra oturunca sol ayağını yere yatırıp üzerine oturur, sağ ayağım ise dik tutardı…”
 21. Namazda en çok yapılan yanlışlar

  21. Secdede Ayakları Kaldırmak Abdullah b. Abbas anlatıyor: Hz. Peygamber şöyle buyurdu: “Yedi kemik (bir rivayette yedi uzuv) üzerinde secde etmekle emrolundum: Bunlar; alın -burnuna da eliyle işaret etti.- (Böylece burun-alın bir sayıldı), iki el, iki diz ve iki ayağın kenarları (parmak uçları) dır. Bir de elbise ve saçlarımızı toplamamakla (emrolunduk).” | Buharî, Ezan, 133-134 22. Secdede Elleri Kaldırmak Abdullah b. Abbas anlatıyor: Hz. Peygamber şöyle buyurdu: “Yedi kemik (bir rivayette yedi uzuv) üzerinde secde etmekle emrolundum: Bunlar; alın -burnuna da eliyle işaret etti.- (Böylece burun-alın bir sayıldı), iki el, iki diz ve iki ayağın kenarları (parmak uçları) dır. Bir de elbise ve saçlarımızı toplamamakla (emrolunduk).” | Buharî, Ezan, 133-134
 22. Namazda en çok yapılan yanlışlar

  19. Namaz Kılanın Önünden Geçmek Ebû Cuheym de şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.s) şöyle buyurdu: “Namaz kılanın önünden geçen kimse, üzerine ne kadar günâh aldığını bilseydi, onun önünden geçmektense kırk (zaman ye­rinde) durmayı daha hayırlı bulurdu”. | Râvî Mâlik ibn Enes dedi ki: Râvî Ebu’n-Nadr: Kırk gün mü, yâhud ay mı, yâhud yıl mı dedi bilemiyorum, dedi. 20. Saflar Arası Boşluk Bırakmak Câbir İbni Semüre radıyallahu anhümâ’dan rivayet edildiğine göre şöyle dedi: Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem evinden çıkıp yanımıza geldi ve şöyle buyurdu: – “Meleklerin Rableri huzurunda saf bağlayıp durdukları gibi saf bağlasanız ya!” Bunun üzerine biz: – Yâ Resûlallah! Melekler Rablerinin huzurunda nasıl saf bağlayıp dururlar? diye sorduk. Şöyle buyurdu: – “Onlar öndeki safları tamamlayıp birbirine perçinlenmiş gibi bitişik dururlar.” | Müslim, Salât 119. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Salât 93; Nesâî, İmâmet 28; İbni Mâce, İkâmet 50
 23. Namazda en çok yapılan yanlışlar

  17. Omuzları Örtmeyen Giysi İle Namaz Kılmak Ebû Hureyre (r.a) şöyle demiştir: Peygamber (s.a.s): “Hiç­biriniz üzerinde bir tek kumaş varken onun bir mikdârım boynunun kökü ile omuz başları arasına dolamaksızın namaz kılmasın ” buyur­du. | Yânî, bu takdîrde musallî nasıl yapar. Kumaş dar olduğu zaman, kumaşı bele bağlayıp izâr edinmesi ve yukarıdan Örtünmemesi lâzım gelir. Çünkü o dar ku­maşı yukarıdan Örtünmek, avret yerinin açılmasına sebebdir. | Sahih-i Buhari ve Tercemesi, Ötüken Yayınları: 1/457. 18. Resim/Fotoğraf Gibi Görüntülerin Olduğu Yerde Namaz Kılmak Âişe onunla odasının bir tarafını örtmüştü. Peygamber (s.a.v) ona: “Şu kırâmım karşımızdan gi­der. Zîrâ onun tasvirleri, namazımda bana görünüp duruyor” buyurdu. | Mehmed Sofuoğlu, Sahih-i Buhari ve Tercemesi, Ötüken Yayınları: 1/470-471
 24. Namazda en çok yapılan yanlışlar

  15. Rüku'da Yeterince Eğilmemek Hz. Aişe’den gelen bir rivayete göre Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: Rükû’a vardığında başını ne kal­dırır, ne de eğerdi, bu ikisi arasında bir ölçüde tutardı. Rükû’dan ba­şını kaldırdığında, iyice doğrulup ayakta durmadıkça secde yap-mazdı. Secdeden başını kaldırınca, iyice oturmadan ikinci secdeyi yapmazdı. | Ebû Dâvud/salât: 122.İbn Mâce/ikamet: 4, Ahmed, 6/31, 171, 194, 281 16. Namazda Elbiseyi Toplamak/Kolları Sıvamak Abdullah b. Abbas anlatıyor: Hz. Peygamber şöyle buyurdu: “Yedi kemik (bir rivayette yedi uzuv) üzerinde secde etmekle emrolundum: Bunlar; alın -burnuna da eliyle işaret etti.- (Böylece burun-alın bir sayıldı), iki el, iki diz ve iki ayağın kenarları (parmak uçları) dır. Bir de elbise ve saçlarımızı toplamamakla (emrolunduk).” | Buharî, Ezan, 133-134
 25. Namazda en çok yapılan yanlışlar

  13. Sonradan Cemaate Yetişen Brinin İmamın Ayağa Kalkmasını Beklemesi Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: Siz mescide geldiğinizde (cemaatle namaza başlanmış ise), imam (kıyam, rüku, secde, kuud) hangi hal üzere olursa olsun hemen uyun ve yapmakta olduğunu yapın. | Tirmizî Önemli: İmam rükûdan kalktıktan sonra cemaata yetişen kimse, o rekâtı bütünüyle kaçırmış olur, secdeleri imamla birlikte yapar, sonraki rekâta kalkar. İmamla birlikte üç rekat kıldıktan sonra kaçırdığı bir rekâtı imam selam verdikten sonra tamamlar. 14. Rükundan Sonra Tam Doğrulmamak Namazı nasıl kılacağını soran birine Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: “…sonra rükû’a var, vü­cudun tam istikrar buluncaya kadar bekledikten sonra başını kaldır ve ayakta tam doğruluncaya kadar dur…” | Etaü Dâvud – Buharî 15. Tirmizî/ salât; 110, isti’zan; 4. Nesâî/istif-tah;7, tatbiyk 15, sehv 67. İbn Mâce:72
 1. Load more activity
×