Jump to content
Fevaid

Recommended Posts

Çay sevenlere kötü haber! Sahurda fazla tüketilen çay, susuzluğa neden oluyor. Uzmanlar tarafından açıklanan, sahurda tüketilmemesi gereken besinler şöyle...

Sahurda çay içenler dikkat!

Ramazan ayında iki öğüne düşen beslenme şekli, bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Özellikle sahurda tüketilen bazı besinler, gün içerisinde vücudun daha hızlı sıvı kaybetmesine neden olur. Bu sebeple böbreklerde, taş ve kum oluşma riski artar. Yaşanabilecek bu sağlık sorunlarını engellemek için, uzmanlar bazı besinlerin sahur sofralarından kaldırmasını tavsiye ediyor.

 

 

ÇAY BÖBREK TAŞINA NEDEN OLUYOR

Çayın içerdiği teofilin maddesi idrar yoluyla vücudun fazla su atmasına neden olur. Vücudun susuz kalması, potasyum ve sodyum dengesini bozar.

Bu nedenle oruca hazırlık için yapılan sahurlarda çay tüketilmesi önerilmez.

Özellikle demli çay, böbreklerde taş oluşumuna neden olduğundan uzmanlar sahurda çay yerine, portakal suyu tüketilmesi gerektiğin vurguluyor.

Kafein oranı yüksek içeceklerde vücudun enerjisi kısa sürede tükettiğinden sıvı kaybının yanı sıra halsizliğe de neden olur.

Karbonhidrat ve hayvansal yağ bakımından zengin olan yiyecek ve içecekler de vücudun oruç süresinde sıvı kaybetmesini hızlandırır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×