Jump to content
Fevaid
Feneroin

Yerli motorun ilk ateşlemesi başarıyla gerçekleştirildi

Recommended Posts

Zırhlı araçlar için yerli ve milli motor üreten BMC POWER'ın milli motorunun ilk ateşlemesi başarıyla gerçekleştirildi.

Yerli motorun ilk ateşlemesi başarıyla gerçekleştirildi

Son dönemde zırhlı araçlarda atağa geçen Türk savunma sanayisi, yerli ve milli motor yapımına da önem veriyor. 

Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın zırhlı araçlarda yerli motor kullanılması için açtığı ihaleyi kazanan BMC POWER, zırhlı araçlarda kullanılacak 600 beygir gücündeki motoru tamamen yerli ve milli olarak tasarladı. Firma, motorun geliştirilmesini, prototip üretimini ve testlerini de üstlendi.

Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, Twitter hesabından BMC'nin ürettiği yerli ve milli motorun ilk ateşlemesinin başarıyla yapıldığını duyurdu.

Motor hafif zırhlı araçlarda kullanılacak. Böylelikle Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine girecek zırhlı araçların motorları da yerli olacak. Amaç savunma sanayisinde aracından motoruna kadar her parçasının yerli ve milli olması.

Bir sonraki hedef zırhlı araçların zırh çeliğinin yerlileştirilmesi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok

• Benzer konular

• Son yazan: Feneroin
      Erdoğan yerli otomobil konusunda kararlı
      Cumhurbaşkanı Erdoğan sürekli teknoloji vurgusu yapan İnce'ye, Elon Musk ile yaptığı görüşmeden bahsederek cevap verdi.

Türkiye'nin yerli otomobili konusunda son günlerde ciddi tartışmalar dönmeye devam ederken, İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde konuşan Recep Tayyip Erdoğan'dan önemli açıklamalar geldi.

"EN İLERİ TEKNOLOJİYLE YAPACAĞIZ"
      Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin geçtiğimiz günlerde yerli otomobil ile ilgili söylemlerine karşın bir açıklama yaparak şunları söyledi: "2021 gibi yerli otomobilimizi üretmiş olacağız. Bu otomobilde en ileri teknolojiyi kullanacağız. Kısa bir süre önce Tesla'nın sahibi Türkiye'yi ziyarete geldi. Elon'la konuştum. En ileri teknoloji neyse onu yapacağız."

Özellikle son günlerde Elon Musk'ın Türk takipçileriyle olan samimi diyalogları da hesaba katılırsa, yerli otomobilin akıbeti kadar önümüzdeki süreçte Tesla'nın Türkiye'deki faaliyetleri de gündemi belirlemeye devam edecek gibi görünüyor.
      Yerli otomobilin tasarımını ve üretimini yapacak olan şirketin adı ile patronunun belirlenmesi ile bir adım daha atılmış oldu. ‘Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ’ isimli şirketin başına kariyeri başarılarla dolu olan Mehmet Gürcan Karakaş getirildi.
      Yerli otomobilin üretimi için düğmeye basıldı. Üretici şirketin adı, ortakları ve patronu açıklandı. Kuruluşu tamamlanan ‘Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ’de Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell ve Zorlu Holding’in payları yüzde 19’ar, TOBB’un da yüzde 5 oldu. CEO’luğa da Mehmet Gürcan Karakaş atandı. 5 senedir Bosch’un stratejik önemli kollarından 18 bin çalışanlı ve 4 milyar Euro satış gelirli Elektrikli Tahrik Sistemleri’nde icra kurulu üyeliği, satış ve pazarlama iş birimi sorumluluğunu üstlenen Karakaş, yeni görevine 1 Eylül’de başlayacak.

TASARIM SÜRECİ BAŞLADI
      ‘Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ’nin kuruluş ile ortaklık sözleşmelerine imzalar 31 Mayıs’ta atıldı. Ardından tasarım sürecine geçildi. Süreçte önemli isimlerin görüşlerine başvuruldu. Tasarımın, 2019 sonunda çıkarılacak prototip araçla halkın beğenisine sunulması hedefleniyor.

İÇYAPILAR OLUŞTURULACAK
      Türkiye’nin Otomobili, geleceğin teknolojileri üzerine edilecek. Platform için çalışmalara başlandı. Platform tercihinde elektrikli, bağlantılı ve otonom sürüş özellikleri göz önünde bulunduruldu. Bundan sonraki süreçte şirket için kilit pozisyonlar doldurulacak, içyapılar oluşturulacak, mühendislik ve tasarım çalışmalarına hız verilecek.

YOL HARİTASI BELİRLENDİ
      Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, ortak girişim grubu ile mali analiz çalışmalarını ve şirketleşme sürecine ilişkin işlemleri tamamladıklarını belirtti. Şirketin yol haritasının belirlendiğini kaydeden Özlü, Türkiye’nin Otomobili Projesi’nin ülkemizin teknolojik atılımına katkı sunacağını ve diğer tüm sektörler için bir teknoloji platformu görevi göreceğini vurguladı.
      BABAYİĞİTLER NE DEDİ?
      Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan: “Bu değerli projenin sadece üretim açısından değil, aynı zamanda oluşacak ekosistemle ekonomi, teknoloji ve istihdam açısından da ülkemize önemli kazanımlar getireceğine inanıyoruz.”
      BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak: “5 aylık sürede hızlı ve etkin bir çalışmayla hem 10 yıllık detaylı yol haritasını hem iş planını hem de finansal fizibiliteyi tamamladık. BMC markası, 54 yıllık otomotiv deneyimi ve 2 bin 300 çalışanıyla Türkiye’nin ve projenin hizmetinde olacaktır.”
      Kök Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç:“Türkiye’nin kendi markasıyla da küresel arenada yer alabilmesini gönülden diliyor ve bunun için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğimizi bizzat vurgulamak istiyorum.”
      Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça: “Dünyanın ilk dijital operatörü olarak farklı alanlarda katma değerler üretmeye devam ediyoruz. Yerli otomobil projesinde de ‘dönüm noktası’ denebilecek bir adım atarak üretimi yapacak olan şirketin kuruluşunu ve şirketin üst yöneticisini kamuoyuna duyurduk. Ülkemiz için hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyor, Sayın Gürcan Karakaş’a da bu önemli görevinde başarılar diliyorum.”
      Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu: “Türkiye’nin Otomobili Projesi’nin parçası olmaktan büyük memnuniyet ve gurur duyuyoruz. Holdingimiz teknolojideki ve sanayideki bilgi birikimi, insan kaynağı ve gücü ile her zaman bu projenin hizmetinde olacak.”

OTOMOBİLDEN DAHA FAZLASI
      ‘Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ’ CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş da yerli otomobili stratejik bir proje olarak nitelendirdi. Projenin her yönü ile örnek olacağını savunan Karakaş, şöyle devam etti: “Teknolojideki gelişim klasik otomobili bir mobilite ekosistemine dönüştürecek. Projemizdeki yüksek motivasyon ve kararlılığı, ülkedeki büyük potansiyelin kullanımıyla birleştirdiğimizde küresel pazarda söz sahibi olunacağına kesin gözüyle bakıyorum. Türkiye’de doğdum, büyüdüm, bu ülkede okudum. İş hayatına Türkiye’de adım attım. Bu projeyle küresel pazarlarda edindiğim bilgi birikimimi ve tecrübemi ülkeme aktarabilme fırsatım olduğu için çok mutluyum. Emin olun Türkiye, küresel ortamda rekabet edebilen bir marka ve otomobilden daha fazlasını yapacak.”
      Türk Hava Kuvvetleri, henüz bir talep gelmemiş olsa da Musul’a dönük hazırlıklarını bitirdi. F-16 ve F-4 uçakları, yakıtları dolu, mühimmatları yüklenmiş halde emir bekliyor.
        Dün Başbakan Binali Yıldırım, Hava Kuvvetleri’nin operasyona nasıl katıldığının sorulması üzerine, “Şimdi değil. İcap edince olacak. Türkiye’nin prensip olarak koalisyonun içinde olması konusunda bir mutabakat var. Şu anda değil ama kullanıldığı zaman koalisyon içerisinde bizimkiler de yer almış olacak” dedi.
      “Gruptaki konuşmanızdan şu an orada olduğu gibi anlaşıldı” denilmesi üzerine de Yıldırım, “Operasyon detaylarını bilmiyorum. Önemli olan koalisyon içinde olmaktır” ifadelerini kullandı.
      Yıldırım’ın bu sözleriyle neyi kastettiği, Türkiye’nin operasyona hangi boyutuyla katılmış olduğu sorularına cevap geldi.

HAVA KUVVETLERİMİZ KUVEYT'TE
      Milliyet'in haberine göre, önceki gün başlayan operasyona Türkiye, dün akşam itibarıyla bir atış gücüyle katılmadı. Buna karşılık, Hava Kuvvetleri, operasyonun yönetildiği Kuveyt’teki Harekât Merkezi’ne kabul edildi.
      Türkiye’nin, “Biz de katılmalıyız” talebi üzerine yapılan görüşmeler sonrasında anlaşmaya varıldı. Bu kabul, Türk hava unsurlarının Musul operasyonuna dahil edilmesi anlamına geliyor.
      Türkiye, başta ABD olmak üzere Musul operasyonuna katılan koalisyon ülkeleriyle yapılan bu anlaşma sonucunda, Musul operasyonunun koordinasyonuyla ilgili karar alma mekanizmasına da dahil edilmiş oldu.

SAVAŞAN ŞAHİNLER HAZIR
      Kuveyt’teki merkezde yapılan ve yapılacak, hava harekâtlarının koordine edildiği toplantılara katılacak olan Türkiye, görev verilmesi durumunda uçaklarıyla operasyonda yer alacak.
      Hemen belirtmek gerekir ki şu ana kadar Türkiye’den uçakların havalanması konusunda bir talep olmadı.
      Ancak TSK’ya ait jetler dün itibarıyla Kuveyt’teki Musul Operasyonu Harekât Merkezi’nin uçak envanterine dahil edildi.
      Görev emirleri doğrultusunda, savaşan şahinler olarak bilinen F-16 ve F-4’ler operasyonlara başlayacak.
      Koalisyonun talebine göre Türkiye’nin günde en az iki, en çok 10 harekâta uçaklarıyla katılması öngörülüyor.
      Hatırlanacağı gibi, Suriye’de terör örgütü DAEŞ'e karşı mücadele kapsamında Katar’daki Müşterek Hava Harekât Merkezi’nin komutasında Türk uçakları bazen günde 10 kez harekâtlara katılıyordu.
      Türk Hava Kuvvetleri, henüz bir talep gelmemiş olsa da Musul’a dönük hazırlıklarını tamamladı. F-16 ve F-4 uçakları, yakıtları dolu, mühimmatları yüklenmiş halde emir bekliyor.
      Bu şekilde hazır bekleyen 16 uçak, görev emirleri doğrultusunda hemen harekete geçebilecek.
      Yerli otomobile ilişkin yol haritası netleşti. Araçta kullanılacak cihazların yazılım ve donanım çalışmaları bitti. Ağustos ayı sonuna kadar binek modellerin tanıtımı gerçekleştirilecek.
      Otomotiv test merkezi bulunan TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nde (MAM) tanıtımı yapılması beklenen otomobiller orta-üst segment olacak. Yakıt olarak yüzde 100 elektrikli olan modelin yanı sıra benzin-dizel yakıt seçeneği de bulunacak. Benzinli olan jeneratörle elektrik üretecek.

100 KM'DE 2 LİTRE BENZİN
      Araçlarda şanzıman ve dişli kutusu olmayacağı için elektrikli teknoloji ile sürtünme olmayacak. Menzili artırılmış elektrikli otomobilde benzin yakılıp elektrik üretileceği için tüketim ekonomik olacak. 100 kilometrede 2 litre benzin tüketimi öngörülüyor. Ocak 2016’da toplam 4 segmentte 16 aracın test filosunda olması planlanıyor. 2016 sonuna kadar ise 30-40 araçlık filonun hazırlanması öngörülüyor.

GÜVENLİKTE DÜNYA DEVLERİNE KAFA TUTACAK
      Güvenliğin ön planda tutulduğu araçlar dünyanın bu alanda ismi bilinen (Honda, Volvo, Mercedes vb.) ile güvenlik açısından yarışabilecek seviyede olacak.  Uluslar arası tüm testlerin yapılacağı otomobiller akredite olacağı için ihracat imkanı da bulunuyor. Komşu ve çevre ülkeler başta olmak üzere ihracatında planlandığı araçların testlerinin 2 yılın üzerinde sürmesi bekleniyor.

MAKAM ARAÇLARINDA YERLİ DEVRİMİ
      2019 yılından itibaren ise seri üretim süreci başlayacak ve halk yerli otomobile binmiş olacak. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın koordinasyonunda yürütülen test çalışmalarının tamamlanmasının ardından özel sektör üretimi gerçekleştirecek. Orta ve üst segment olarak tasarlanan yerli otomobiller muadillerine göre daha ucuz olacak. Kamuda kullanılan makam araçlarında da yerli otomobillerin kullanılması planlanıyor.

ÜÇ ÖZELLİĞİ ÖN PLANA ÇIKIYOR
      Ağustos ayı sonuna kadar tanıtımının yapılacağı yerli otomobillerin üç önemli özelliği olacak. Az yakması, elektrikli olması ve üst düzey güvenlik yerli otomobilin şifresi olarak kabul ediliyor. Ağustos ayının sonuna doğru tanıtımının yapılmasının planlandığı otomobillere ilişkin takvim henüz netleşmiş değil. Bakanlık kaynakları 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın olası tanıtım tarihlerinden birisi olabileceğini belirtiyor.
      Üst düzey protokolün programlarına göre farklı bir tarihinde gündeme gelebileceği ifade ediliyor. Tanıtıma yerli otomobil konusuna özel önem veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılması bekleniyor. Tanıtımı yapılacak test araçlarının isminin de toplantıda açıklanabileceği belirtiliyor.

Kaynak : Star