Jump to content
Fevaid
Sign in to follow this  
Feneroin

İnanmamanız gereken Facebook efsaneleri!

Recommended Posts

Bazılarını yalanlamaktan Facebook'un bile nefesi tükendi ancak biz, kanmaktan bıkmadık!

inanmamaniz-gereken-6-facebook-efsanesi-

Aktif kullanıcı sayısı 1 milyarı aşan Facebook, eğer bir ülke olsaydı, dünyanın en büyük üçüncü ülkesi olacaktı. Çok fazla insanın bulunduğu her yerde olduğu gibi Facebook'ta da birçok yanlış bilgilendirmeye rastlamak mümkün. Makaleyi okuduğunuzda Facebook'la ilgili bazı inandıklarınızın doğru olmadığını göreceksiniz.

 

FACEBOOK PROFİLİNİZDE KİMLERİN GEZDİĞİNİ GÖREBİLİRSİNİZ

Facebook, buna izin vermiyor ve bunu yapmanıza yardımcı olacak hiçbir uygulama da yok. Kimlerin profilinize kaç kere baktığını oturduğunuz yerden öğrenmenizin herhangi bir yolu üzgünüz ki bulunmuyor. Facebook'un kendisi bile böyle bir işlev sunmadığını söylemekten yoruldu.

 

ARKADAŞLARIMDAN GELEN MESAJLAR GÜVENLİDİR

Arkadaşlarınızın size zarar vermek gibi bir niyeti olmayabilir, ancak bunu kullanmak isteyen kişiler var. Bazen arkadaşınızdan, sizden garip bir şey isteyen bir mesaj ve bir bağlantı alabilirsiniz. Bu bağlantıya tıklamayın! Facebook'u hedef alanzararlı ve virüsler oldukça yaygın, bu yüzden internette olduğu kadarFacebook'ta da dikkatli olmalısınız.

Facebook'un ücretsiz hizmetinin sona ereceğine ve sizden ücret talep edeceğine dair gönderiler, sosyal ağda adeta uçuşuyor. Endişe etmeyin çünkü bu, hiçbir zaman olmayacak.

Son dönemde dedikodular o kadar yoğunlaştı ki Facebook bile şu açıklamayı yapmak zorunda kaldı: "Marsta su olabilir ancak bugün internette okuduğunuz her şeye inanmayın. Facebook ücretsizdir ve her zaman ücretsiz olacaktır."

Elbette Facebook için gerçek para ödemeseniz de, her şeyin bir fiyatı var. Burada "ücretsiz", bazı verilerinizin reklamcılara satılması anlamına geliyor.

 

FACEBOOK, FOTOĞRAFLARINIZIN SAHİBİDİR VE ONLARI REKLAMCILARA SATAR

Facebook, herhangi bir bilginizi kimseye satmadığını ve hiçbir zaman satmayacağını söylemişti. Bununla birlikteFacebook'un Times Square'deki bir reklam panosunda gösterdiği reklamda profilinizi veya yazdığınız bir şeyi bir an görürseniz şaşırmayın. Facebook'un paylaştığınız şeyleri kendi reklamını yapmakta kullanma hakkı bulunuyor.

 

YASAL UYARILARI KOPYALAYIP YAPIŞTIRARAK KORUNURSUNUZ

Facebook'ta zaman zaman hukuk diliyle yazılmış görünen ve kullanıcının paylaştığı içeriklerle ilgili Facebook'a verdiği veya vermediği izinlerden bahseden gönderilere rastlıyoruz. Ancak kanunlar böyle çalışmıyor, bu çöplüğü başkalarıyla paylaştığınız için hiçbir şey değişmiyor. Yalnızca cahilliğinizi etrafınıza göstermiş oluyorsunuz.

Facebook'ta hesap açarken kabul ettiğiniz koşullar, gayet açık ve net. Duvarınızda bir şey paylaşmak, geçtiğimiz senelerde bazı avukatların da söylediği üzere, koşulları değiştirmiyor.

 

FACEBOOK KULLANMIYORSANIZ, SİTE SİZİN HAKKINIZDA HİÇBİR ŞEY BİLMEZ

Bu oldukça saf bir düşünce çünkü Facebook'u kullanan birçok kişi tanıyorsanız, sosyal ağ sizin hakkınızda da bir şeyler biliyor demektir. Buna "gölge profil" adı veriliyor.

Olanlar şundan ibaret: ArkadaşlarınızFacebook'u kullandıklarında, adres defterlerini ve buradaki kişisel bilgileriFacebook'a sunmuş oluyorlar. Arkadaşlarınızdan bir tanesinin adres defterinde telefon numaranızınolduğunu düşünün. Bir başka arkadaşınızda ise hem telefon numaranız, hem de eposta adresiniz olsun.Facebook, bu bilgileri telefon numaranız yoluyla eşleştirecek ve böylece eposta adresinizi de öğrenmiş olacaktır. Patronunuz, sizi ev adresinizle birlikte kaydettiyse, bu bilgi de Facebook'un olacaktır. Sonuçta Facebook, sizin hiç haberiniz olmadan, isminiziepostaadresiniziev adresinizi içeren "gölge profilinizi" oluşturacaktır.

Bu, verilerin nasıl bir araya geldiğini gösteren basit bir örnek. Facebook, daha hassas bilgileri eşleştirmeye yönelik çok daha karmaşık algoritmalarla çalışıyor. Bugün, dünyadan soyutlanıp, fotoğrafınızın çekilmesini tamamen engellemek dışında Facebook'tan tamamen uzak kalmanın malesef bir yolu yok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×