Jump to content
Fevaid
Feneroin

Yozgat HavaLimanı nereye yapılıyor?

Recommended Posts

Yozgat’ın merkezi, Alaca yol ayrımı, Deremumlu ve Fakıbeyli köyleri arasında yapılması planlanan havalimanı şehrin 13 km kuzeydoğusunda bulunuyor. Havalimanının arazisi; Sorgun’un 26 km kuzeybatısında ve Çorum Alaca’nın da 35 km güneyinde yer alıyor. Konum sebebiyle havalimanından Yozgat’ın yanısıra Çorum, Tokat ve Nevşehir’in de faydalanması hesaplanıyor.

yozgata-yakin-yol-projeleri.jpg

Çevresinde neler var?

Havalimanı mevcut ve planlanan projelere bağlantısı sağlandığı takdirde çarpan etkisi yapacak. Uluslararası D795 ve D200 karayolları ile Yozgat’ın ana ulaşımı sağlanırken kentin Kırıkkale, Ankara, Sivas, Kayseri Kırşehir, Nevşehir, Çorum, Çankırı ve Tokat ile doğrudan bağlantısı bulunuyor. Ayrıca Ankara-Kayseri Demiryolu’nun 130 km’lik bölümü Yozgat’tan geçiyor.

Yozgat Havalimanı’nın yaklaşık 22 km kuzeyinde Türkiye İran Doğal Gaz Boru Hattı ve yaklaşık 44 km batısında yapımına başlanan Kayseri Şefaatli Demiryolu Projesi yer alıyor. Ayrıca Yozgat’tan geçen ve proje alanına yaklaşık 12 km mesafede bulunan Yerköy-Sivas Hızlı Tren hattı inşaat çalışmaları da devam ediyor.

Bu mesajı paylaş


Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap

 • Bu sayfadaki üyeler   0 üye

  Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok

 • Benzer konular

  • Son yazan: Feneroin
   Adalet Bakanı ve Ak Parti Yozgat Milletvekili olan Bekir Bozdağ, "Yozgat havalimanı, 2017 Yatırım Programına alındı. Yozgat'a, ülkemize hayırlı olsun.Sayın Başbakanımıza teşekkür ediyoruz" dedi.
   Yozgat'a yeni havaalanı yapılmasına ilişkin karar hayata geçiriliyor. Yüksek Planlama Kurulu, Yozgat Havaalanının 2017 yılı yatırım programına alınmasına karar verdi. Başbakan Binali Yıldırım Başkanlığında toplanan Yüksek Planlama Kurulu, 240 milyon TL yatırım bedeli olan Yozgat Havaalanını yatırım programına alınması kararı aldı.
   Adalet Bakanı ve Ak Parti Yozgat Milletvekili olan Bozdağ bu kararı resmi Twitter hesabından duyurdu. Bozdağ, yaptığı açıklamada "Yozgat havalimanı, 2017 Yatırım Programına alındı. Yozgat'a, ülkemize hayırlı olsun.Sayın Başbakanımıza teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı. 
×