Jump to content
Fevaid
Sign in to follow this  
Feneroin

Batı taklidi noel ve yılbaşı kutlaması haramdır

Recommended Posts

Hristiyan dünyasının dini günü Noel’den dönüştürülerek tüm dünyaya yayılan yılbaşı kutlamaları, Müslüman ülkelerde Batı’yı aratmayacak şekilde yapılıyor. AVM’ler, mağazalar ve televizyon programları Batı kültürünü adeta kendi kültürümüzün bir parçasıymış gibi şatafatlı süslemeler ve organizasyonlarla Müslüman halkın gözüne sokuyor. Akit aracılığıyla bütün Müslümanlara çağrıda bulunan ilahiyatçı STK temsilcileri, “Müslümanların Hristiyan âdeti olan yılbaşını kutlamaları haramdır” dediler.

Batı taklidi yılbaşı kutlaması haramdır

Hristiyan dünyasının dini günü Noel’den dönüştürülerek tüm dünyaya yayılan yılbaşı kutlamaları AVM’ler, mağazalar ve televizyon programlarıyla adeta kendi kültürümüzün bir parçasıymış gibi şatafatlı süslemeler ve organizasyonlarla Müslüman halkın gözüne sokuluyor. Müslüman mahallesinde Noel kepazeliğine tepki gösteren ilahiyatçı STK temsilcileri Akit’e özel değerlendirmede bulundu.

 
 

“Başka bir dinin geleneğini kutlamak çılgınlık haline geldi”

Türk milletinin dini ve milli anlayışının Batı’dan tamamen farklı olduğuna değinen Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, “Türk milletinin en büyük özelliği, İslam dini ile şereflendiği günden bugüne kadar yüce dinimize bayraktarlık yapmış olmasıdır. Yani yüce Allah’ın ismini her yere yaymak, adaletli bir toplum meydana getirmek için çabalamasıdır. Ama geldiğimiz süreçte bu emperyalist anlayış bizi topla, tüfekle, silahla yenemeyeceğini anlayarak kültürümüzü bozmaya yönelerek, dinimizi farklı amaçlarda kullanıp bizi başka bir millet olmaya zorluyor. Başka bir dinin geleneğini kutlamak ne yazık ki bizde bir çılgınlık haline geldi. Yılbaşı bizim dinimizde olmayan, ahlak sınırlarımızın zorlandığı bir gün olarak kutlanıyor. Dışarıdan gelen emperyalist anlayışa, kültürümüzü zedeleyen unsurlara karşı uyanık olmak zorundayız” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

“Dinimizde yeri olmayan bir şeyi yapmak haramdır”

Yılbaşı kutlamasının İslam dininde kesinlikle yeri olmadığını belirten Diyanet-Sen Gaziantep Şube Başkanı Müslüm Göral, “Hz. Muhammed (S.A.V.) Efendimiz’in, ‘Her kim bir kavme benzemeye özenirse o da onlardandır’ Hadis-i Şerif’i bize örnek olmalıdır. Dinimizce yeri olmayan bir şeyi yapmak haramdır. Günümüzde bazı haramlar işlene işlene helalmiş gibi görünmeye başladı. Yılbaşı kutlaması da zamanla Müslümanların beyninde yer etmiş durumda. Bu durum sadece bizim değil, bütünüyle yanlış olduğunu vatandaşlarımıza öğretmemiz lazım” ifadelerini kullandı.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×