Jump to content
Fevaid
Sign in to follow this  
Feneroin

Çocukları modern dünya, gıdalarla zehirliyor!

Recommended Posts

Son dönemde tüm dünyada artış gösteren çocuklardaki otizm vakalarının oluşum nedenlerini araştıran uzmanlar, çocukların gıda yollu zehirlenme ile ‘Modern Dünyanın’ çocuklar üzerinde ‘Zehirlenme’ yoluyla olumsuz etkilerinin olduğu şüphesini tartışıyor.

bebek-beslenme-gidahatti-612x372.jpg

Yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan ve ömür boyu devam eden bir gelişim bozukluğu olan otizm dünyada giderek yaygınlaşan bir hastalık türü olarak kendini gösteriyor. Otizm vakalarının gelişmiş ülkelerde giderek yayınlaşması ‘Modern Dünyanın’ çocuklar üzerinde ‘Zehirlenme’ yoluyla olumsuz etkiler oluşturduğu şüphesini uyandırıyor.

Son dönemlerde dünyada otizmli çocukların sayısında yaşanan artış uzman araştırmacıları bu hastalığın yaygınlaşma sebeplerini incelemeye yöneltti.

Sözel ve sözel olmayan iletişimin bozulduğu ve değişik düzeylerde öğrenme güçlüğü ve zeka geriliğinin görüldüğü otizm vakalarının arka planında ne tür etkilerin olduğu araştırma konusu oldu. Elde edilen bulgular otizm vakalarının bilinçli bir planın sonucu olduğunu ortaya koyuyor.

 

Çocukları zehirliyorlar mı?

"Zehirlenen Çocukluk: Modern Dünyanın Çocuklar Üzerindeki Etkileri" kitabının yazarı Sue Palmer, otizmin gelişmiş ülkelerin tamamında artış gösterdiğine dikkat çekerek. 1980'lerin başında Amerika'daki otizm oranının 50 binde 1 iken, 2004'lerde bu oranın 166'da 1'e çıktığını belirtiyor. Ayrıca yazar, İngiltere’de her 100 çocuktan birinin, Japonya'da ise her 600 çocuktan birinin otizmli olduğunun bilgisini veriyor.

Amerikan Pediatri Birliği 2004'te her 6 çocuktan birine gelişim bozukluğu ya da davranış sorunu teşhisi koymuş. Otizm Vakfı Genel Müdürü Betül Selcen Özer'e göre ise günümüzde her 20 dakikada, bir çocuğa otizm tanısı konuluyor.

Ortaya çıkan tablo ve yapılan araştırmalar otizm vakalarında yaşanan artışın çocukların gelişimlerini etkileyen gıda tüketiminden kaynaklandığı şüphesini doğurdu.

Özellikle çocuklarda sıklıkla tüketilen yiyecek-içeçek türü gıdaların ve bazı GDO’lu ürünlerle, çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan tıbbi ilaçların çocuklardaki otizm vakalarında yaşanana artışın sebebi olabileceği üzerinde duruluyor.

 

Erkek çocuklarda 4 kat daha fazla görülüyor

İletişim ve sosyal etkileşim yetilerinin büyük bozukluk gösterdiği ve gelişmede uyumsuzlukların ortaya çıktığı otizm, erkek çocuklarda kız çocuklarına oranla 3-4 kat daha fazla görülüyor. Yapılan araştırmalara göre otizmin toplumda görülme oranı binde 2-5. Otizmli bir çocuğun kardeşinin otistik olma oranı yüzde 3-8, bir otistik çocuğun benzer ikizinin otistik olma oranı ise yüzde 60.

 

Otizm belirtileri nelerdir?

Çocuklarda otizm tanısı koyabilmek için ilk 18 ay önemli bir süreç olarak değerlendiriliyor. Erken yaşlarda gözlenebilen otizmin belirtileri şunlardır:

-Göz teması kurmama

-Çağrılınca bakmama

-Konuşmama

-Komutları anlamama

-Dinlememe

-Dikkat problemi

-İlişki kurma ihtiyacı hissetmeme

-Kısıtlı ve tekrarlayıcı davranışlar, ilgi alanı

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Similar Content

  • By Feneroin
   Bebeğinizin otistik olup olmadığını nasıl anlayacağınızı sizler için araştırdık...
   Otizm erken dönemde bazı belirtilerle kendini gösterebilir. Bunu anlamak için bebeğinizin gelişim aşamalarını takip etmeniz gerekir. Ayrıca doktor kontrolleri de çok önemlidir.
   Bebeğiniz 3 aylık olduğunda ebeveynine dahi gülümsemiyorsa, duyduğu seslere tepki vermiyorsa, konuşmak için bir gayreti yoksa, yeni simalara tepki vermiyorsa bu otistik olduğunu gösterir.
   7 aylık olan bebek geveleme evresini yaşamıyorsa, çevresindeki nesnelere uzanmaya yeltenmiyorsa, dikkat çekmek için çaba göstermiyorsa, size karşı ilgisiz ve tepkisizse otistik olabilir.
×