Jump to content
Fevaid
Feneroin

İshal nasıl geçer?

Recommended Posts

ishal-nasil-gecer-h1458205053-f911cb.jpg

Bağırsak hareketlerinin bozulması sonucunda sık sık tuvalete gitme isteği doğuran ishal, günlük aktivitelerimizi yapamaz hale getirir. İshal hafife alınmaması gereken bir hastalıktır.

Bağırsak hareketlerinin bozulması sonucunda sık sık tuvalete gitme isteği ve dışkının normalden daha cıvık olmasına ishal denir. İshale yakalanınca tüm düzenimiz alt üst olur. Günlük aktivitelerimizi yapamaz hale geliriz. İshal hafife alınmaması gereken bir hastalıktır. Bazen ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir. Önemli bir hastalığın habercisi de olabilir. İshal olduğumuzda vücut aşırı sıvı kaybederek dirençsizliğe neden olur. Halsizlik, mide bulantısı da ishale eklendiyse yatağa düştük demektir. Vücudun ihtiyacı olan enerjiyi bir an önce toplamamız gerekecektir.

İshal ülkemizde çocuk ölümlerinin sebeplerinin başında geldiği için çok dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Bünyesi zayıf olan özellikle 7 yaş altındaki çocuklarda ishal kendini şiddetli gösterir. Toparlanması çok uzun vakit alabilir ve hatta ölümcül sonuçlar doğurabilir.

 

 

İshale Bitkisel Tedavi

Vücudu oldukça bitkin düşüren ishal hastalığı günlük hayatımızı olumsuz etkiler. Bir an önce kurtulmak için çeşitli tedavi yolları deneriz. En doğru olanları bu yazımda sizlerle paylaşmak istiyorum:

 • Öncelikle vücudun su kaybettiği göz önünde bulundurulmalı ve kaybedilen su vücuda takviye edilmelidir. Ancak vücudun ihtiyacı olan su temiz olmalıdır. Bunun için gerekirse içme suyu önceden kaynatılıp soğutulmalıdır.
 • Bebek ve çocuklarda ölümcül nitelik taşıyan ishal için çok kolay bir karışımdan bahsedelim. Evde kolayca hazırlanabilen bu karışımı her dışkılama sonrası yarım su bardağı tüketmek harika bir tedavi yoludur. Karışım için 1 litre ılık suyun içine 1 yemek kaşığı toz şeker ve 1 tatlı kaşığı tuz katıyoruz. İyice karıştırdıktan sonra tarif ettiğim gibi tüketiyoruz.
 • 1 tatlı kaşığı Türk kahvesinin üzerine bir kaç damla limon damlatıyoruz. Biraz karıştırdıktan sonra su yardımı ile yutuyoruz.
 • Muz ve böğürtleni meyve olarak tüketebiliriz.

  Çayı demli içerek ishalin kesilmesini sağlayabiliriz.

 • Yabani armut pişirilerek yenirse ishale iyi gelir.
 • Arpayı suda kaynatarak tüketmek ishali keser.
 • Gül yapraklarını kaynatıp çay olarak tüketmek ishal için çok iyi bir tedavidir.
 • Misk otunu kaynatarak tüketmek rahatlık hissi verir.
 • Kızılcık da kabız etme özelliği ile ishale çok iyi gelir.
 • İshalken pirinç çorbası, patates püresi, az yağlı makarna, haşlanmış patates gibi yemekler tüketmeye özen göstermeliyiz. 

 

 

(Tabiat Net)

Bu mesajı paylaş


Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap

 • Bu sayfadaki üyeler   0 üye

  Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok

 • Benzer konular

  • Son yazan: Feneroin
   Chron ve ülseratif kolit tedavisinde önerilen ilaçlar arasında kortizon da bulunabilmektedir. Alevlenme dönemlerinde yüksek dozla başlanıp yavaş yavaş düşürülerek devam edilir. Mutlaka hekim kontrolünde verilmesi gereken bir ilaçtır. Çünkü uzun dönem kullanılması durumunda hasta üzerinde birçok yan tesirin yaşanmasının yanında bazı hastalıkların tetikleyicisi olabilmektedir. Sonuçta kalıcı rahatsızlıkların da oluşmasına sebebiyet verebilmektedir. Yan tesirleri arasında
    
   Gözlerde katarakt Diyabet tip-2 Osteoporoz (kemik erimesi) Hormonal dengesizlikler Tiroid Hepatosteatoz (karaciğer yağlanması) Alerjik reaksiyonlar gibi şikâyetler yer almaktadır.  


    
    
   Dikkat
   Kür amaçlı kullanılacak karanfillerin raf ömrünü bir yıldan daha fazla geçmemesi gerektiğini unutmayınız. Kuru karanfili iki parmağınızın arasında ezmeye çalışınız, eğer kolayca kırılıp ufalanıyorsa, kullanmayınız. Raf ömrünü doldurmuş demektir. Piyasada karanfil yağı da satılmaktadır. İçten (ağız yoluyla) kesinlikle kullanmayınız.
    
   Tablo: Karanfilde Bulunan Bazı Doğal Antibiyotik Özellikli Etkin Maddeler
   İsoeugenol
   Kaempherol
   Ellagic acid
   Humelen epoxid
   Crataegolic acid
   Gallic acid
   Cinnamaldehyde
   Eugenoel
   Caryophilenne
   Eugenitine
    
   Kür 1: İshale karşı
   Sabah kahvaltısından bir saat sonra yedi-sekiz adet karanfil çiğnemeden bir-iki yudum oda sıcaklığındaki suyla yutulur. Aynı günün akşam yemeğinden iki saat önce yedi-sekiz adet karanfil, bir-iki yudum oda sıcaklığındaki suyla çiğnemeden yutulur. Ilık veya sıcak suya ilave edilerek içilmemelidir. Bu küre en fazla yedi gün devam edilir. Kullanılacak karanfilleri yutmadan önce ortadan ikiye bölüp suyla yutmak daha etkilidir. Ancak, havanda ezerek daha etkili olur düşüncesine kapılmayınız. Havanda ezildikten sonra alınması yanlıştır. Aksine etkisi azalır. 

    
   Not: Hekiminizin önerdiği ilaçlar varsa, mutlaka kullanınız. Bu bitkiye karşı alerjiniz olup olmadığını öğreniniz. Burada ki tüm bitkisel kürler ancak ve ancak yetişkinler içindir. Burada okuduğunuz bilgilerin, yardımcı ve destekleyici olduğunu gözardı etmeyiniz. Hekiminize danışmadan buradaki bilgilerle kendi kendinize kesinlikle teşhis koymayınız ve uygulamayınız. Unutmayınız ki hastalık yoktur, hasta vardır. Her hastalığın seyri insandan insana değişir. Teşhisi koyacak olan ancak, bir hekimdir.
    
   Not: Yukarıda ki bilgiler Tıbbi Bitkiler ve Bitkisel Sağlık Rehberiadlı kitabımızdan alıntıdır.
×