Jump to content
Fevaid
Sign in to follow this  
Feneroin

Ülker'in hazır çorbasında domuz yağı var mı?

Recommended Posts

Ülker'in Bizim Mutfak hazır çorbasının içinden domuz yağı çıktığı iddiaları ile ilgili Ülker firması açıklama yaptı.
0064380_ulker-bizim-mutfak-mercimek-corb
 

Sosyal medyada İstanbul 8. Noterliği imzalı tasdik belgesinde Ülker firmasına ait olduğu iddia edilen HL-Mercimek çorbasının içindekiler kısmında "Domuz yağı ve ya türevlerini içerir" ibaresi olay oldu. Söz konusu belge hızla paylaşılırken Ülker firmasından konuyla ilgili açıklama yaptı.

Ürünün ambalajında bulunan içindekiler kısmında flemenkçe dilindeki karşılığında sehven “geen” olumsuzluk eki unutulmasından kaynaklandığını belirten Ülker, şu açıklamayı yayınladı; "Yurtiçi veya yurtdışında satılan hiçbir Ülker ürününde domuz yağı ve katkıları kullanılmamaktadır. Sınırlı sayıda, bir parti hazır çorba üretiminde ambalajlarda 15 dilden sadece 1 dildeki karşılığında sehven “geen” olumsuzluk eki unutulmuştur. Söz konusu ambalajların gerek Türkçe gerekse bugün dünyada yaygın olarak kullanılan İngilizce versiyonlarında, ilgili ürünün domuz yağı ve katkılarını içermediği oldukça net bir şekilde yer almaktadır. Ambalajın bütünü göz önüne alındığında, bunun basit bir yazım hatası olduğu çok açıktır. Durum fark edilir edilmez, ürünler toplatılarak ambalajları düzeltilmiş, yeni ürün ambalaj süreçleri düzeltilerek sorun giderilmiştir."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Similar Content

  • By Feneroin
   Bu konu çok derin bir mevzu. Öncelikle belirtmekte fayda var ki Ülker yahudi firmasıdır diye tek cümleyle açıklayanlar bilmeden konuşanlardır. Yapı itibariyle çok ortaklı bir firma olan Ülker, %44 (2012 verileri) oranında Yıldız Holding’e aittir. Günümüz dünyasında büyüyen firmalar çok ortaklı olabilir.
   Bir kısım hisseleri satılarak yeni kaynaklar oluşturulur ve yeni şirketler satın alınır, yeni yatırımlar yapılır. Ülker’in ortaklık yapısında bulunan Dynamic Growth Fund bir amerikan firması. Ancak 2013 yılında Yıldız Holding bu firmadaki Ülker hisselerini geri aldı. Şu anda Yıldız Holding’in Ülker’deki hissesi %48, Ailenin diğer üyeleri %8 ve kalanı da halka açıktır.
   Ülker için yahudi firması diyenlar bunu bildiklerinden değil bazı gözlemlere dayanarak bu iddialarda bulunuyorlar. Bunlardan biri çalışma prensiplerinin benzerliği nedeniyle söyleniyor. Diğer dayanak ta bazı yönetici kadrolarında yahudilerin oldugu söylentisi.
   Birinciye açıklık getirmek gerekirse benzerlik olması normal. Piyasadaki ürünlere baktığımızda en iyi en kaliteli ürünler hep yahudi markalardan oluşuyor. Dolayısıyla ortaya kaliteli, iyi reklam yapan bir firma çıktığında yahudi olduğu şüphesi güçlenmiş oluyor.
   İkinci konu da yine bu şekilde bir benzerlikle alakalı. Siz büyük bir şirket olduğunuzda yönetici kadrolarınızda işleri yürütecek piyasaya hakim insanlar gereklidir. İsteseniz de istemeseniz de piyasa şartları ve rekabet gücü için yetişmiş nitelikli insanlara ihtiyacını olur. Piyasadaki büyük şirketlerin çoğunlukla yahudi kökenli olması yetişen yöneticilerin de bu yönde artmasına neden oluyor. Dolayısıyla büyüyen şirketlerde yöneticilerin yabancı olması mecburen olağan olmaya başladı. Ortada bu kadar karmaşık bir yapı varken Ülker yahudi markasıdır veya değildir diye yorum yapmak haksızlık olur. Burada kimseyi yönlendirmeden bireysel bir çıkarım sunmak istiyorum. Yıldız Holding’in, Ülker yada diğer başka firmalar üzerinden küçük büyük hisseli yahudi kökenli ortaklar aldığı gözlenebilir. Benim gözlemlediğim; bu hisseleri satarak elde edilen kaynaklarla, Godiva, United Biscuits gibi uluslararası firmaları satın almaktadır. Yani bir Ülker çikolata aldığınızda %5’i yahudi bir ortağa gidiyorsa buna karşılık Yıldız Holding’in aldığı yabancı şirkelerden de ülkemize kazançlar dönmektedir.
   Ülker grubu adı altında yan şirket hissedarları arasında %5’in üzerinde pay sahibi tüzel kişi bulunmamakla birlikte, şirketin 30 Eylül 2012 tarihli pay dağılımı şöyledir:
   Şirket    Pay tutarı     Pay oranı % Yıldız Holding    151.778.531    44,38 Dynamic Growth Fund      73.308.031    21,44 Diğer şirketler    116.913.438    34,18 Toplam    342.000.000    100,00
×