Jump to content
Fevaid
Feneroin

Mide yanması / ekşimesi / kazınması neden olur?

Recommended Posts

 

mide-yanmasi-neden-olur-h1458547552-a349
 

Mide yanması, mide asidinin yemek borusuna doğru kaçak yapmasıyla beraber yemek borusundan gırtlağa kadar oluşan yanma hissidir. Ağızda ekşimsi bir tat da oluşturur. Mide yanmasının genel anlamda tüketilen besinlere bağlı olarak meydana geldiği bilinmektedir.

 

 

 

 

 

Mide Yanmasına Neden Olan Gıdalar ve Hastalıklar

Biyolojik olarak mide asidinin mide yanmasına neden olduğunu yukarıda anlattım. Ancak bu midedeki asit durup dururken gırtlağa kadar kaçak yapmaz. Buna ya tükettiğimiz gıdalar ya da bilmediğimiz bir hastalık neden oluyor olabilir. Mide yanmasına neden olan gıdalar yemek borusu ile midenin birleştiği yerdeki kasları gevşetir. Bu gıdalara baharatlı yiyecekler, soğan, sarımsak, domates, nane, kızartma ve bazen çikolatalar örnek verilebilir. Mide yanması hangi besinden kaynaklanıyorsa onu tespit edip tüketmekten kaçınmalısınız.

Gece geç saatlerde yediğimiz yemekler de mide yanmasını tetikler. Aynı şekilde büyük porsiyonlar sıkıntı yaşamamızı kolaylaştırır. Mide ne kadar çok dolarsa yanma hissi o kadar kaçınılmaz olur. Basınç artacak, kas gevşeyecek ve mide asidi ters yöne doğru yükselerek gırtlağa kadar yanma hissi oluşturacaktır.

 

 

Mide Yanmasını Nasıl Önleriz?

Öncelikle çok fazla yemek yiyerek mideyi yormamaya dikkat etmeliyiz. Sık sık ama az yemek yemeliyiz. Yemekten en az iki saat sonra yatmaya özen göstermeliyiz.

Midede rahatsızlık uyandırabilecek gıdaları bilip onlardan uzak durmalıyız. Zeytinyağlı yemekler, ıspanak, karnabahar, patates, lahana, baklagil tüketelim. salatalarımızda elma sirkesini ihmal etmeyelim. Mide yanmasını anında önlemek isterseniz ekmek kızartması tavsiye ediyorum. Muz da anında rahatlama sağlayabilen gıdalar arasındadır.

Romatizma, tansiyon, astım, parkinson ilaçları da mide yanması yapabilmektedir. bu ilaçları kullanıyor ve mide yanmasına maruz kalıyorsanız doktorunuza danışmalısınız.

 

 

(Tabiat.net)

Bu mesajı paylaş


Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap

  • Bu sayfadaki üyeler   0 üye

    Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok

×