Jump to content
Fevaid
Sign in to follow this  
Feneroin

Battlefield 1, Türkiye'de yasaklanabilir!

Recommended Posts

Geçtiğimiz 21 Ekim Cuma günü çıkışını gerçekleştiren ve hem grafikleri hem oynanışı hem de oluşturduğu 1. Dünya Savaşı atmosferi ile bildiğiniz gibi Battlefield 1 hemen hemen herkesin beğenisini kazanmıştı. DICE'nin geliştirdiği ve EA Games'in yayınladığı oyun maalesef ülkemizden gelen tepkilerin hedefi oldu. Zira bildiğiniz gibi oyunun senaryo modunda Anzak askeri olarak Çanakkale'de haberci görevi yapıyoruz ve bolca Osmanlı askerini öldürmek zorunda kalıyoruz. Bir de görevin arka planında İtilaf Devletlerinin Türk köylerini ağır bombardımana tutması da cabasıydı tabii ki. Ekstra olarak Arabistanlı Lawrence'nin de oyunda yer alması ve özellikle o bölümde Osmanlı İmparatorluğunun gaddar gösterilmesi ve tarihten uzak olarak ağır silah ve teknolojiye sahipmiş gibi gösterilmesi, ülkemizden gelen tepkilere neden olmuştu. Ülkemizde birçok haber kuruluşunun da haberini yaptığı olay iddialara göre resmi makamlara iletilecek. 

140.jpg

Emekli Binbaşı Barış Dedabağ'ına göre bu oyun psikolojik savaştan ibaret. Dedebağ, ''Çanakkalede bizim 57. Alay'ımız var bütün askerlerin şehit düştüğü. Günümüzde de bu tür psikolojik oyunlarla savaşacak gönüllü alaylarımız vardır.'' ifadelerine yer verdi. Ayrıca bazı uzmanlar da bu görüşe katılıyorlar. Zira uzmanlara göre bu oyunun Türk ve İslam düşmanlığının körüklendiği ve Orta Doğu'da tekrar ortalığın karıştığı bu zamanlarda çıkması hiçbir şekilde tesadüf olamaz. En son Battlefield 4'ü de Shanghai'yi işgal etmemizden dolayı Çin hükümeti yasaklamış ve bir adım ileriye giderek ülkede oyunun hem demosunu hem de fragmanlarının yayımlanmasını bile yasaklamıştı. İddialara göre ise bütün bu detayların yer aldığı rapor bir Cumhuriyet savcısı tarafından Bakanlığa iletilecek. 

Yani eğer Bakanlık o raporu haklı bulursa Battlefield 1 Türkiye'de yasaklanmış olacak. Ancak dediğimiz gibi bunlar sadece iddiadan ve söylentiden ibaret. Henüz resmi bir açıklama yok. Bakalım neler olacak bekleyip göreceğiz.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 30.10.2016 at 09:13, SÜVARİ said:

Benim daha böyle bir şeyin varlığından Bile haberim yoktu ??

Abim hemen aldı bile :ph34r:

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×