Jump to content
Fevaid
Feneroin

Enerji içeceği sağlığını mahvetti!

Recommended Posts

enerji-icecegi-sagligini-mahvetti-h1478074772-5d7156.jpg
 

50 yaşındaki vücut geliştirmeci 3 hafta boyunca her gün 5 kutu enerji içeceği içince karın ağrısı ve mide bulantısıyla hastaneye gitti. Laboratuar sonuçlarında adamın Hepatit C enfeksiyonu taşıdığı ortaya çıktı. Vücut geliştirme sürecinde bol bol enerji içeceği içen adamın karaciğeri ciddi anlamda hasar gördü.

 

3 hafta boyunca günde 5 kutu enerji içeceği içen 50 yaşındaki bir adamın karaciğeri ciddi ölçüde hasar gördü. İsmi açıklanmayan vücut geliştirmeci adama ağır hepatit teşhisi konuldu.İş yerinde uyanık kalmak için çok fazla enerji içeceği içmeye başladığını söyleyen vücut geliştirmecide kısa sürede anoreksi ve karın ağrıları ile mide bulantısı ve kusma baş gösterdi.

Doktorlar başta soğuk algınlığı olduğunu düşündü. Ancak adamın idrarının koyu renk olduğunu ve sarılık olduğunu anlayınca durum daha endişe verici bir hal aldı. Laboratuar sonuçları, karaciğerinin ciddi hasar gördüğüne ve bu da kronik hepatit C enfeksiyonuna işaret ediyordu.

 

 

Enerji içeceklerinde 'Hepatit' riski

Milliyet'in haberine göre; hastanın beslenme alışkanlıklarını ve ilaç kullanıp kullanmadığını incelemeye alan uzmanlar hastalığın enerji içeceklerinden kaynaklandığını düşünüyor. Adamın içtiği enerji içeceğinin her kutusu 40 mg, yani tavsiye edilen miktarın %200'ü kadar niasin içeriyor.

Enerji içeceği tüketiminin yaygınlaştığı bu günlerde uzmanlar, içeceklerin yan etkileri konusunda uyarılarda bulunuyor. Hepatit, enerji içeceklerinin potansiyel risklerinden sadece bir tanesi

Bu mesajı paylaş


Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap

  • Bu sayfadaki üyeler   0 üye

    Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok

×