Jump to content
Fevaid
Feneroin

Kolanın 60 dakikada vücuda verdiği zararlar

Recommended Posts

Gazlı içeceklerin içindeki karbonik asit beyni uyuşturuyor ve bu asit yüzünden şeker tüketimi artıyor. Şimdi bir bardak kolanın 60 dakikada vücudumuza ne kadar zarar verdiğini paylaşacağız.

313262441.jpg

Kola içildikten sonraki ilk 10 dakika: Kana hemen 7 küp şeker kadar şeker girer. Bu normal günlük dozun 100 katı kadardır. Bulantı olmamasının nedeni beyni uyuşturan karbonik(E290) ve fosforik (E338) asittir.

Kola içildikten sonraki ilk 20 dakika: Kan şekeri aşırı şekilde yükselir. Pankreas ise bu anda aşırı derecede insülin salgılamaya başlar. İnsilün aşırı şekilde vücuda giren şekerle mücadele edemeyeceğinden kan şekerinin fazlası karaciğerde yağ olarak depolanmaya başlar. Karaciğer yağlanması başlamıştır.

Kola içildikten sonraki ilk 40 dakika: Koladaki kafeinin tamamı dolaşıma girmiş olur. Kan basıncı yükselir, karaciğerden daha fazla şeker yapılarak kana geçer ve kan şekeri tekrar yükselir. Şeker karaciğeri ve pankreası sürekli zorlamaktadır.

Kola içildikten sonraki ilk 45 dakika: Beyinde dopamin salgılanması yapımı artar, mutluluk hissi başlar. Dopamin ; mutluluk hormonu serotonin gibidir. Ancak uyuşturucu veya sigara kullanımı sonucu dopamin miktarının artması ise bağımlılığa yol açar. Kola bağımlılığa bu şekilde sebep oluyor. Vücut artık daha fazla kola istemeye başlıyor.

Kola içildikten sonraki ilk 60 dakika: Kandaki şeker vücuda karışmıştır , beyinde açlık hissi oluşmuştur. Artık vücut daha fazla şeker yani daha fazla kola ister.

Artık kısır bir döngü başlamıştır. Karaciğer yağlanması artarak devam etmektedir. Vücut doymak bilmiyordur. Çünkü tokluk hissi veren leptin hormonu direnci başlamıştır.

Leptin doyduğunuzu size söyleyen hormondur. Eğer insilün salgılanamazsa leptin de salgılanamaz. Koladaki şeker insilünü engeller, insilün salgılanamayınca leptin de salgılanamayacağından açlık hissi bastırılamaz. Obezite başlamıştır. Artık doymayan bir mide , zorlanan bir pankreasınız ve yağlanan bir karaciğeriniz var.

Bu mesajı paylaş


Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap

  • Bu sayfadaki üyeler   0 üye

    Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok

×